VMware vSphere Replication Nedir. 8.2 yenilikleri Bolum-1

Merhaba,


Bu Makale serisinde VMware vSphere Replication Nedir 8.2 versiyonu ile gelen yenilikler ile kurulum öncesi Limitasyonlardan bahsedeceğim.vSphere Replication vSphere ürün ailesinin replikasyon ürünüdür. Aynı vCenter içerisinde bulunan VM leri farklı bir datastore a replike etmenizi yada farklı vCenter lar arasında replike etmenizi sağlayan VMware tarafından uzun süredir ücretsiz olarak kullanıma sunulan üründür. vSphere Replication ile VM leri replikasyon işlemlerini gerçekleştirebilir,replikasyon yaptığınız VM leri daha sonra recovery edebilirsiniz. vSphere Replication ile VM lerin replikasyonu source site’dan target site’a yapılandırabilir, replikasyonun durumunu izleyip yönetebilir ve virtual machine’i target sitede restore edebilirisniz.


Replikasyon yapılandırması sırasında bir recovery point objective (kurtarma noktası) (RPO) ayarlayabilir ve instance ların multiple points time  (MPIT) tutulmasını sağlayabilirsiniz.VM lerin replikasyon zamanlarını minimum 5 dakika maksimum 24 saat belirtebilirtebilir sizin belirtmiş olduğunuz dakika/saat aralığında değişen dataları belirtmiş olduğunuz zaman aralıkları ile DR site a gönderecektir. 


VMware vSphere Replication, hem source hem de target site lara yüklenir.Aşağıda topolojide görüldüğü üzere Her bir vCenter Server a yalnızca bir vSphere Replication appliance (VR) deploy edilir.Source ve Target’larda bulunan VR Appliance sayesinde replikasyonlar gerçekleştiğinden çalışır durumda olması gerektiğini unutmayın,aksi durumda recovery işlemini yapamazsınız.vCenter Server üzerinde bulunan VM leri isterseniz yine aynı vCenter Server üzerinde bulunan farklı bir datastore replike edebilirsiniz.VMware vSphere Replication 8.2 Yenilikleri:


VMware vSphere Replication 8.2, VMware vSphere 6.7 U2 desteği.VMware vSphere 6.7 U1 veya üstü kullanıyorsanız şifreli sanal makineleri çoğaltabilirsiniz.VMware vSphere 6.0 veya sonraki bir sürümünü kullanıyorsanız, VMware vSphere Replication 8.2’de Ağ şifrelemesini etkinleştirerek güvenlik risklerini en aza indirebilirsiniz.Sanal makine başına ve saat başına aktarılan baytları görüntüleyen vSphere Replication raporlarını kullanabilirsiniz. vSphere Replication 8.2 için yeni vRealize Operations Management Pack, vSphere Replication ortamınızın durumu, RPO ihlalleri ve diğer ayrıntıların durumuna daha fazla görünürlük sağlar.


Limitasyonlar;


vSphere Replication 8.2 aşağıdaki ürün ve versiyonları support eder.


Supports vCenter 6.7 U2, 6.7 U1, 6.7.0, 6.5 U3, 6.5 U2, 6.5 U1, 6.5.0, 6.0 U3


Supports ESXi 6.7 U2, 6.7 U1, 6.7.0, 6.5 U2, 6.5 U1, 6.5.0, 6.0 U3


Supports vSAN 6.7 U2, 6.7 U1, 6.7, 6.6.1 U3, 6.6.1 U2, 6.6.1, 6.6, 6.5


https://www.vmware.com/resources/compatibility/sim/interop_matrix.php#interop&509=2929


vSphere Replication, belirli vSphere lisans sürümlerinin bir özelliği olduğu için ayrı bir lisansa sahip değildir. Böylece aşağıdaki sürümlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.vSphere Replication i kullanabilmeniz için aşağıdaki lisanslardan birine sahip olmanız gerekiyor. 


vSphere Essentials Plus


vSphere Standard


vSphere Enterprise


vSphere Enterprise Plus


vSphere Replication 8.2 için port listesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.


https://kb.vmware.com/s/article/2087769


vSphere Replication Volume Shadow Copy Servisini desteklemez.


5 dakikalık RPO ile VVOL datastore’una maksimum 50 virtual machine gönderebilirsiniz.


Eğer virtual machine üzerinde shared vmdk kullanıyorsanız replikasyon işlemini yapamazsınız.


vSphere Replication Management Server maksimum 2000 tane replikasyonu destekler.


vSphere Replication ile maksimum 62 TB disk boyutu desteklenir. 62TB den büyük ise replikasyonu başlatamazsınız.


Eğer bir virtual machine üzerinde RDM disk var ise ve bu RDM disk virtual olarak yapılandırıldı ise vSphere Replication ile replikasyonunu yapabilirsiniz.


Network isolation özelliğini kullanabilmek için her iki site üzerindeki ESXi host’ların 6.0 versiyonunda olması gerekmektedir.


vSphere Replication 8.1 ile birlikte vSphere Replication ve SRM arayüzleri birleştirilmişti Site Recovery Manager 8.2, Windows’a yüklenmeye ek olarak artık Photon OS tabanlı bir aygıt olarak da kullanıma sunulmuştur.https://docs.vmware.com/en/vSphere-Replication/8.2/com.vmware.vsphere.replication-admin.doc/GUID-E114BAB8-F423-45D4-B029-91A5D551AC47.html


VMware vSphere Replication Nedir. 8.2 yenilikleri Bölüm-1 Sonuna geldik.


VMware vSphere Replication Nedir. 8.2 Kurulum Adımları Bolum-2 için https://www.rizatatlisu.com/haberoku.php?id=56 ilerleyebilirsiniz.


Bir sonraki makale de görüşmek üzere


Faydalı olması dileğiyle.


İyi Çalışmalar.

Karışık Yazılar