VMware vSAN Nedir,Ne işe yarar ve Nerede Kullanılır.

Merhaba, Bugün size VMware firmasının hyperconverged çözümü olan ilk  Mart 2014 yılında 5.5 versionu ile piyasaya sürülen VMware vSAN Nedir,Ne işe yarar,Neden ve nerede kullanılır hakkında bilgiler vereceğim.


Hyperconverged Infra, basitçe bir datacenter için gerekli tüm anahtar fonksiyonların software seviyesinde uygulandığı ve tek bir yönetim merkezine bağlı olduğu ortam şeklinde açıklanabilir.
Temel olarak üç katmandan oluşmaktadır ve bunlar : Compute Virtualization, Storage Virtualization ve Management dır. VMware ESXi ile birlikte Compute Virtualization ın çok uzun yılllardır hayatımızda olduğu bir gerçek ancak Storage Virtualization ve Network Virtualization için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hyperconverged Infra modeli ve VMware vSAN ile bugün block veya file level storage yaklaşımlarının dışında yazılım katmanında işlenen object based (obje bazlı) bir storage yaklaşımı karşımıza çıkmakta ve kullanıcıya yeni bir operasyon modeli sunarak karışık storage yapılarını ve dış ekiplere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmakta. Bu model ile tek merkezden yönetilen ve yazılım tabanında işlenen compute, storage, network katmanlarını ve bu katmanlarda yapılması gereken manuel işleri otomatikleştirmek çok daha kolay olmakta ve hızlı ve rahat bir yönetim modeli sunmaktadır.


Virtual SAN (vSAN) VMware’ın Hyperconverged ortamlar için geliştirmiş olduğu storage sanallaştırma yazılımıdır. vCenter altında cluster bazlı bir yapılandırma karakteristiğine sahiptir ancak data plane ESXi host seviyesinde işlenir ve cluster kurulduktan sonra vCenter Server bağımlılığı bulunmamaktadır. vSAN ilk günden itibaren SAN ihtiyacını ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda doğal vSphere entegrasyonu ile operasyonel iş yükünü azaltır.vSAN ile yapılandırılmış bir ortamda onlarca LUN ile uğraşmak zorunda kalmaz, cluster için tek bir vSAN datastore görürsünüz. Yazılım tabanında obje bazlı saklanan ve işlenen veri, klasik SAN için geçerli olan iş yükü dağıtımı kapasite dengeleme gibi işlemleri doğal olarak yapma kapasitesine sahiptir. İş yükü dağıtımı vSAN yapılandırılmış bir ortamda adminin düşünmesi gereken bir iş değildir ve software katmanında otomatik olarak yapılmaktadır. Neden vSAN? • Yönetim Kolaylığı

 • Klasik storage yapılarına göre çok daha iyi performans

 • Obje Bazlı storage

 • Storage Policyler ile QoS ve IOPS yönetimi

 • Sürekli VMware Supportu

 • Basit dizayn yapısı

 • Deduplication ve Sıkıştırma desteği

 • ISCSI share desteği

 • Elastik Büyüyebilme yapısı

 • Native vSphere ve yan ürün desteği

 • Kritik Uygulamalar için çok yüksek koruma desteği

 • Yüksek vendor desteği

 • 2 Host’tan 64 hosta kadar çalışabilme yetisi


vSAN, hipervizör içerisine gömülü olarak geldiğinden vSphere üzerinden aktivasyonu yapılabilmekte ve ayrı kurulum gerekmemektedir.vSAN uyumluluğuna sahip çeşitli markalardan vSAN ReadyNode alıp kendi kurulumunuzu yapabileceğiniz gibi, Dell VxRail gibi hazır çözümleri alıp da kullanabilirsiniz.


Mevcut donanımınızın vSAN uyumlu olup olmadığını https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?deviceCategory=vsan adresinden özellikle mevcut donanımızın üzerindeki RAID kart marka modeli kontrol etmenizi, vSAN için passthrough özellikli raid kartı gerektiğinden şiddetle tavsiye ederim


Lisanslama tarafında ise  6.7 sürümü için lisans seçenekleri  https://www.vmware.com/content/dam/digitalmarketing/vmware/en/pdf/products/vsan/vmware-vsan-67-licensing-guide.pdf adresinden kontrol edebilirsiniz.vSAN çalışabilmesi için en az 3 node gereksinimi belirtilse de, 1+1 yani 2 node ile artı virtual Appliance Witness Node kullanarak çalışabilmektedir.VMware vSphere‘de kullanılan HA, DRS, vMotion gibi teknolojiler vSAN ile uyumlu olarak çalışmaktadır.Yukarıda bahsettiğim gibi vSAN için passthrough özellikli raid kartı gerekmektedir, eğer desteklenmeyen eski bir kartınız mevcut ise, Product ortamda her ne kadar önerilmese de her bir diski ayrı ayrı Raid-0 Virtual Drive olarak tanıtarak yine vSAN kurulumu yapabilirsiniz. 


vSAN Hem hibrit hem de all-flash yapıda çalışabilmektedir. Hibrit yapı için min. 1Gb/s , all-flash için ise min. 10Gb/s ağ hızına ihtiyaç duymaktadır.Ağ erişimi 5 ms gecikmeyi aşmayan lokasyonlar arasında Stretched Cluster özelliği sayesinde bir lokasyonun kaybedilmesi durumunda sistemin çalışmasını durdurmaz. Tüm altyapı ikinci lokasyon üzerinden çalışmaya devam eder. Bunun için Witness Node gereklidir. Ayrıca Fault Domain ile kabinet yedekliliği desteği sağlanabilmektedir.


Her bir disk grubu min. 1 adet cache amacıyla kullanılacak SSD ve 1-7 arasında SSD ya da Manyetik disklerden oluşmalıdır. Toplamda 5 disk grubu desteklenmektedir. All-flash ile kullanıldığında nearline Deduplication ve Compression yapabilmektedir.


VMware vSAN Nedir,Ne işe yarar,Neden ve nerede kullanılır yazımızın Sonuna geldik.


Bir sonraki makale de görüşmek üzere


Faydalı olması dileğiyle.


İyi Çalışmalar.


 


 


 


 

Karışık Yazılar