VMware vSAN Capacity Sizing

Merhaba,Yeni bir vSAN yatırımı yapmadan önce ihtiyaçlarınız ve bu ihtiyaçları hangi donanımlar ile giderebileceğinizi görmek için ilk aşamada bazı kapasite hesaplamaları yapmanız gerekmektedir.Bu işlemleri otomatik olarak aşağıda bağlantılarını paylaştığım çeşitli üretici araçları vSAN ReadyNode Sizer,Vxrail Xpress Sizer yapabileceğiniz gibi belirli katsayılar ile de kendiniz ortalama olarak hesaplayabilirsiniz. 


VMware ait vSAN ReadyNode Sizer ile ilerliyorum. https://vsansizer.vmware.com/login?src=%2Fhome ilgili link üzerinden vmware accountunuz ile login olarak Cluster Configuration,Workload Profiles bilgilerini girdikten sonra Recommendation kısmında  vSAN Cluster için kullanacağınız ESXI serverların sayısı ile ortalama CPU,Memory,Usable capacity,Total Raw Capacity,Cache Size,IOPS bilgileri ile kullanacağınız Lisans bilgisine kadar detay bilgiler vermektedir. Henüz BETA aşamasında olsada ReadyNode Recommender seçeneği ile hemen hemen tüm vendorlara ait piyasada bulunan sunucu seçenekleri yer almaktadır. Select ReadyNode Vendor seçeneği ile herhangi bir vendora ait sunucu modeli seçtiğimizde karşınıza sunucuya ait tüm componentleri adetleri ile listelemekte buda kitlist çıkarma aşamasında size yol gösterecek, maliyet hesabınızı hızlıca yapmanıza yardımcı olacaktır.ihtiyacınız olan kapasiteyi Manuel hesaplamak isterseniz de öncelikle ihtiyaç duyduğunuz alanı yıllık büyüme oranınızı göz önünde bulundurarak belirlemeniz gerekmektedir.Örnekte ihtiyaç duyduğunuz alanı 50 TB olduğunu varsayalım;


Kulanılmak istenen RAID türüne göre aşağıdaki katsayılar ile bu kapasiteyi çarpmalıyız. Bu hesaplamaları yaparken Ne kadar VM RAID1 olacak, Ne kadar VM ise RAID5 olacak şekilde düşünürseniz daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.


RAID Katsayıları;


RAID1 = x2 (Min. 3 sunucu ya da 2 sunucu ve Witness node)


RAID5 = x1.33 (Min. 4 sunucu ve all-flash)


RAID6 = x1.25 (Min. 6 sunucu ve all-flash)


50TB net kapasite ihtiyacımızı RAID1 ve all-flash ile sağlayacağımızı düşünelim. Sadece All-flash ile Deduplication & Compression özelliği aktif olarak kullanılabildiğini unutmayalım!


50TB x 2 = 100TB


Deduplication & Compression Katsayıları veri türüne ve delta,meta datalara göre 1.5 ile 2 arasında kullanılabilmektedir.Önceki hesaplamada elde edilen değer bu katsayıya bölünmektedir.


Düşük bir sıkışma, tekilleşme oranına varsayalım 1.5 değerini ele alalım.


100 TB / 1.5 = 66.6 TB


vSAN ortamının %70‘den fazla doldurulması önerilmemekte bu yüzden hesaplanan kapasite üzerine  %30 Slack Space eklenmelidir,bu değeri siz belirleyebiliyorsunuz.


66.6 TB x 1.30 = 86,5 TB


9 node üzerinde bu kapasitenin kullanılmak istendiği düşünüldüğünde;


86.5 TB / 9 = 9.6 TB sunucu başına kapasite ihtiyacı ortaya çıkmaktadır,ihtiyaca göre bu alan çeşitli boyutlardaki diskler ile sağlanabilir.


VMware vSAN Kapasite Hesaplama yazımızın sonuna geldik.


Bir sonraki makale de görüşmek üzere


Faydalı olması dileğiyle.


İyi Çalışmalar.


 


 


 


 

Karışık Yazılar