VMware vSphere ESXi 6.7 Kurulumu

Merhaba,Bugün sizlere VMware vSphere ESXi  (elastic sky x integrated) 6.7 Update 3 hypervisor kurulumunu anlatacağım. ESXi 6.7 nin kurulumu diğer ESXi sürümlerinden hiç bir farkı yok.


ESXi host’un kurulacağı sunucuda minimum 2 core bulunmalıdır. Eylül 2006’dan sonra release olan 64-bit X86 CPU’lar support edilmektedir. Support edilen hardware ile ilgili http://www.vmware.com/resources/compatibility link ini inceleyebilirsiniz. BIOS üzerinden CPU ‘da bulunan NX/XD değerlerinin enable olması gerekmektedir. ESXi 6.7 için minimum 4GB fiziksel memory gerekmektedir. Ancak önerilen memory miktarı 8GB’dır. ESXi 6.7in kurulacağı sunucu üzerinde hardware virtualization support edilmelidir. (Intel VT-x veya AMD RVI).


ESXi 6.7 kurulumu veya upgrade’i için minimum 1 GB boyutunda bir boot device bulunmalıdır. ESXi host’u doğrudan USB veya SD kart üzerine kurabililrsiniz. Fakat bu işlemi yaptıkdan sonra scratch bölümü USB veya SD kart üzerinde oluşmaz. Bunun sebebi yoğun IO taleplerini USB veya SD kartın karşılayamamasından kaynaklanmaktadır.  SD veya USB aygıtlara kurulum yapıyorsanız scratch partition’ı ramdisk üzerinde oluşturulur. SD veya USB aygıt üzerine kurulum yaptıysanız kurulum veya upgraden sonra scratch partition local disk alanından verilmesi gerekmektedir.


Kurulum yapmadan önce Makinenizin biosundan 64 bit sanal makineleri desteklemek için, x64 CPU’larda donanım sanallaştırma desteği (Intel VT-x veya AMD RVI) etkinleştirilmelidir.


ESXi host için support edilen Remote Management Server ModelleriSupport edilen ESXi 6.7 driver’ları ile ilgili https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php adresinden erişebilirsiniz. ESXi host’un üzerinde basit bir firewall bulunmaktadır. Bu firewall gerektiği anda ESXi host üzerindeki port’ları açıp kapatabilir.Tüm port listesine https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.7/com.vmware.esxi.upgrade.doc/GUID-171B99EA-15B3-4CC5-8B9A-577D8336FAA0.html adresinden erişebilirsiniz.


VMware Host Client ın kullanılması için support edilen browserlarBütün gereksinimleri karşıladıktan sonra artık ESXi kurulumunu yapabiliriz. Bunun için https://my.vmware.com/en/web/vmware/info/slug/datacenter_cloud_infrastructure/vmware_vsphere/6_7 link’den indirdiğimiz ISO yu fiziksel sunucumuzun uzaktan yönetim paneli (ILO, iDRAC v.b.) yada USB Disk ile sunucumuza mount ediyoruz. Sunucumuzu yeniden başlattığımızda otomatik ESXi Installer başlayacak yada Enter ile devam ediyoruz.Kurulum işlemine başlamak için (Enter) Continue ile devam ediyoruz.F11 butonu ile sözleşmeyi kabul ediyoruz.Kurulumun yapılacağı disk i seçiyorum ve Enter ile devam ediyorum.Klavye dilini default olarak bırakıyorum. Isterseniz bunu daha sonra tekrar değiştirebilirsiniz.ESXi hostumuzun root password unu belirliyoruz ve Enter ile devam ediyoruz.Tüm ayarlarımızı tamamladıktan sonra kurulumu başlatmak için F11 butonuna basıyoruz.Kurulum başladı,tamamlanması için hostun özelliklerine göre değişiyor.Kurulumumuz tamamlandı. Enter tuşunu basarak makineyi reboot ediyoruz. Bu sırada ISO dosyasını makineden unmount  yapmayı unutmayalım, eğer CDROM ilk sırada ise tekrar ISO dosyasından boot olabilir.Kurulum sonrası ESXi host un DHCP aktif ise almış olduğu veya sizin ESXi hosta tanımladığınız IP üzerinden erişebilirsiniz.VMware vSphere ESXi 6.7 Kurulumu yazımızın sonuna geldik.


Bir sonraki makale de görüşmek üzere


Faydalı olması dileğiyle.


İyi Çalışmalar.


 


 


 


 


 

 


 


 

Karışık Yazılar