post image

VMware vSAN Storage Policy Based Management (SPBM)

Merhaba,Bugün sizlere VMware vSAN Storage Policy Based Management (SPBM) Depolama Politikası Bazlı yönetim Kuralları hakkında bir takım bilgiler vereceğim.SPBM‘de belirtilen koruma tipleri Datastore Default, per-VM ve per-VMDK olarak uygulanabilmektedir.


https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.7/vsan-67-administration-guide.pdf adresinden ilgili Guide download edebilirsiniz.


Primary level of failures to tolerate (PFTT) : Sanal makine nesnesinin tolare edebileceği sunucu ve aygıt hataları sayısını tanımlar. n adet arızaya tolerans gerekliyse her bir veri RAID5 ve RAID6 parite verisi dahil olmak üzere n+1 yere yazılır. Sanal sunucu oluşturulurken depolama politikası seçilmezse, varsayılan politika seçilerek devam edilir. Fault Domain yapısı Devamı.........

post image

VMware vSAN Nedir,Ne işe yarar ve Nerede Kullanılır.

Merhaba, Bugün size VMware firmasının hyperconverged çözümü olan ilk  Mart 2014 yılında 5.5 versionu ile piyasaya sürülen VMware vSAN Nedir,Ne işe yarar,Neden ve nerede kullanılır hakkında bilgiler vereceğim.


Hyperconverged Infra, basitçe bir datacenter için gerekli tüm anahtar fonksiyonların software seviyesinde uygulandığı ve tek bir yönetim merkezine bağlı olduğu ortam şeklinde açıklanabilir.
Temel olarak üç katmandan oluşmaktadır ve bunlar : Compute Virtualization, Storage Virtualization ve Management dır. VMware ESXi ile birlikte Compute Virtualization ın çok uzun yılllardır hayatımızda olduğu bir gerçek ancak Storage Virtualization ve Network Virtualization için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Hyperconverged Infra modeli ve VMware vSAN ile bugün block veya file level storage yaklaşımlarının dışında Devamı.........

post image

VMware vRealize Log Insight Nedir version 8 Kurulum adımları Bolum-1

Merhaba,


Bugün sizlere VMware vRealize ürün ailesinden Log Insight nedir kurulum adımlarından bahsedeceğim.


vRealize Log lnsight, syslog verilerini toplanmasına, görüntülemesine, yönetilmesini ve analiz edilmesini sağlayan bir  log toplama ve analitik sanal appliance dır.Fiziksel, sanal ve cloud ortamlarında derinlemesine operasyonel görünürlük ve daha hızlı sorun giderme seçenekleri sunar.Application Logs,network traces,configuration files,performans verilerinin gerçek zamanlı olarak izlenmesini sağlar.


Log Insight, yöneticilere altyapıyı yönetme, logları konsolide etme, vSphere ve BT ortamlarını izleme ve sorun giderme , ayrıca güvenlik denetimi ve uyumluluk testleri yapma becerisi kazandırır . Bu, performans, durum ve günlükler ile ilgili analitik verileri toplayan her bir denetlenen cihaza bir ajan kurarak gerçekleştirir.


V Devamı.........

post image

VMWARE VSPHERE REPLICATION 8.2.0.2 KURULUM ADIMLARI BOLUM-2

Merhaba,


Bugün sizlere VMware vSphere Replication 8.2.0.2 kurulum adımlarından bahsedeceğim. vSphere Replication, .ovf biçiminde paketlenmiş 64 bit sanal cihaz olarak dağıtılmıştır. Çift çekirdekli veya dört çekirdekli bir işlemci, 13 GB ve 9 GB sabit disk ve 8 GB RAM kullanacak şekilde yapılandırılmış. vSphere Replication uygulaması, vSphere Replication’ın gerektirdiği tüm bileşenlere sahiptir. Ürün indirmesi, sadece taktığınız ISO dosyası olarak paketlenmiştir.


ilk olarak https://my.vmware.com/web/vmware/details?productId=742&downloadGroup=VR8202 adresinden kurulum için gerekli ISO dosyasını download ediyoruz.ISO dosyasını download ettikten sonra Windows bir sunuya bunu mount ediyoru Devamı.........

post image

VMware vSphere Replication Nedir. 8.2 yenilikleri Bolum-1

Merhaba,


Bu Makale serisinde VMware vSphere Replication Nedir 8.2 versiyonu ile gelen yenilikler ile kurulum öncesi Limitasyonlardan bahsedeceğim.vSphere Replication vSphere ürün ailesinin replikasyon ürünüdür. Aynı vCenter içerisinde bulunan VM leri farklı bir datastore a replike etmenizi yada farklı vCenter lar arasında replike etmenizi sağlayan VMware tarafından uzun süredir ücretsiz olarak kullanıma sunulan üründür. vSphere Replication ile VM leri replikasyon işlemlerini gerçekleştirebilir,replikasyon yaptığınız VM leri daha sonra recovery edebilirsiniz. vSphere Replication ile VM lerin replikasyonu source site’dan target site’a yapılandırabilir, replikasyonun durumunu izleyip yönetebilir ve virtual machine’i target sitede restore edebilirisniz.


Replikasyon yapılandırması sırasında bir reco Devamı.........

post image

HPE StoreOnce Backup Appliance Nedir Software Version 4.2.1 Kurulum Adımları Bolum-1

Merhaba,


Bu Makale serisinde HPE StoreOnce Backup Appliance Software Version 4.2.1 ilk kurulum yapılandırma,catalyst store oluşturma ve Veeam Backup & Replication ile Entegrasyonu nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim.HPE StoreOnce Sistemleri, tüm kuruluşu kapsayan yedekleme mimarisi sağlar,depolamanız gereken yedekleme verilerinin miktarını yapınızda ki değişen data miktarına göre ciddi anlamda azaltabilir daha büyük ofislere ve veri merkezlerine özel güçlü cihazlar ile daha küçük ve uzak ofislere özel esnek sanal cihazlar arasında seçim yapabilirsiniz. StoreOnce ile yedekleme uygulamanızı kullanarak dilediğiniz konumda tekilleştirme gerçekleştirebilir ve tekilleştirilmiş verilerin kuruluşun tamamındaki hareketini yönetebilirsiniz. Mevcut yedeğinizi ve işletme uygulamalarınızı bulut üzerinde etkinle Devamı.........

post image

BackBox Backup Nedir V6 Kurulumu Nasıl Yapılır.

Merhaba,


Bu Makalede BackBox Backup Nedir, kurulum adımları ile kullanımı hakkında bilgiler vereceğim. BackBox Backup 200 e yakın ağ ve güvenlik ürününe merkezi yönetim sağlayarak ağdaki kritik cihazların yedeklenmesini, geri yüklenmesini ve yönetilmesini otomatik hale getirmenin basit bir yolunu sunar. BackBox yıllar boyunca bir bir ağ yedekleme çözümünden günümüzün modern ve akıllı otomasyon platformuna dönüşmüştür. Müşterilerden gelen talepler ile gelişen ürün özellikleri çok kapsamlı ve ihtiyaç duyulan tüm özellikleri karşılayacak hale gelmiştir.Backbox tüm ağınızı ve güvenlik aygıtı yedeklemelerinizi yöneterek son kullanıcılara cihazlarının durumuyla ilgili ek yararlı bilgiler aktarmasını sağlar.


Bu, yazılımın daha sonra bir felaketin ne zaman ve ner Devamı.........

post image

VREALIZE NETWORK INSIGHT (VRNI) VERSION 5.0 UPDATE İŞLEMİ NASIL YAPILIR BOLUM-3

Merhaba 


Bu Makalede VMware vRealize Network Insight (vRNI) 4.1.1 versiyonundan  5.0 versiyonuna geçiş işlemlerini nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğim öncelikle web arayüzünden login olarak settings kısmında yer alan Install and Support menusunde yer alan software version altından update işlemine başlıyoruz.My vmware portalından indirdiğim upgrade bundle dosyasını upload ediyorum.Bundle upload işlemi tamamlandı,update available uyarı kısmına tıklayarak devam ediyoruz. Update işlemine başlamadan önce 60 ile 120 dakika arasında süreceği,öncesinde snapshot alınması gerektiğini ve tüm bu işlemler sırasında platform kısmına Devamı.........

post image

VREALIZE NETWORK INSIGHT (VRNI) PROXY KURULUMU BOLUM-2

Merhaba,


Bu Makalede daha önce  paylaşmış olduğum VMware vRealize Network Insight (vRNI) 4.1.1 platform kurulumu sonrasında proxy kurulumu ile devam edeceğiz.


Proxy ovf template deploy ederek son adımda platform kurulumunda oluşturduğumuz shared secret keyi belirtilen bölüme yapıştırıyoruz.Belirleyeceğimiz SSH User Password ve CLI User Password dan sonra network configuration, IP adresi,Subnetmask ,Gateway, DNS  bilgisi ve son olarak domain bilgilerini girdikten sonra Save Configuration kısmında "Y" harfine basarak , bilgilerimizi kaydediyoruz.Ortamda Web Proxy olmadığından ve Telemetry Müşteri Deneyimini Geliştirme Programının bir parçası olarak kullanım istatistiklerini Vmware e göndermek istemediğimden "n" ile devam ed Devamı.........

post image

vRealize Network Insight (vRNI) Platform Kurulumu Bolum-1

Merhaba,


Bu Makalede VMware vRealize Network Insight (vRNI) 4.1.1 platform ve proxy kurulum adımları ile 5.0 versiyon update işlemleri nasıl yapılacağı hakkında 3 bölümden oluşan yazı dizisinin ilk bölümü ile vRealize Network Insight (vRNI) nedir ve platform kurulumu hakkında bilgiler vereceğim.


Öncelikle VMware Ortamınızda Distrubuted Switch (Dswitch) yapısı gerekmektedir. VMware vRealize Network Insight (vRNI), yazılımı hem fiziksel hem sanal network ortamı aralarındaki trafik ve performans bilgilerini noktadan noktaya trafik analizi yapar.Bu ürün yardımıyla, sanal ve fiziksel ağlarda görünürlük ve analizlerle ağ performansını ve kullanılabilirliğini optimize edebilirsiniz.Ağınız üzerindeki dar boğazları görüntüleyerek performans sorunlarınızı hızlı bir şekilde ortadan kaldır Devamı.........